NRD.jpg
czwartek, 09 września 2010 00:45

Wewnętrzne Rubieże niezadowolone z Nowej Republiki

WRITTEN_BY_MALE  New Republic Daybreak
Rate this item
(0 votes)

Wszystko wskazuje na to, że niedługo senatorowie mogą stanąć twarzą twarz z nowym kryzysem, gdyż planety rejony galaktyki zwanego Wewnętrznymi Rubieżami otwarcie deklarują brak poparcia dla Republiki i żądają przyznania większych uprawnień Najwyższemu Kanclerzowi.

WEWNĘTRZNE RUBIEŻE NIEZADOWOLONE Z NOWEJ REPUBLIKI

Przedstawiciele planet takich jak Halowan, Kooriva, a nawet będącej stolicą sektora, Fakir na wczorajszej sesji Senatu opowiedzieli się przeciwko toczeniu wojny z Imperium Galaktycznym, jednocześnie podważając możliwości Republiki do obrony. Ich zdaniem władza powinna być skupiona w rękach jak najmniejszej liczby osób, najlepiej tylko jednej, jak ma to miejsce u naszego największego przeciwnika. Choć początkowo wystąpienie Koorivarów wywołało oburzenie wśród polityków, szybko zostało poparte przez wiele, mało znaczących, planet leżących w rejonie Wewnętrznych Rubieży. Przypomnijmy, że ich mieszkańcy zawsze byli zwolennikami Imperium Galaktycznego, zaś po raz pierwszy przeciwstawili się Republice, gdy dołączyli do sił Konfederacji Niezależnych Systemów w czasie Wojen Klonów.

Na razie sytuacja przypomina raczej próbę ?zabłyśnięcia? przez przedstawicieli wyżej wspomnianych planet, jednak istnieje spore ryzyko powstania kolejnego kryzysu, czego potwierdzeniem może być fakt, iż do rozmów z ?buńczucznymi? senatorami skierowano Leię Organę-Solo. W czasie tych ?negocjacji? ma dojść do porozumienia w sprawie pomocy militarnej dla najbardziej bezbronnych systemów. Jeśli uda im się wywalczyć ustępstwa ze strony kanclerza, można się spodziewać wzrostu niezadowolenia pozostałych planet, których prośby o wysłanie do nich floty mającej pomóc w obronie, wciąż zostają odrzucane. Na dłuższą metę może być to przyczyną masowego ?zdejmowania? okrętów wojennych z linii frontu na rzecz przemieszczania ich do wewnętrznych systemów, gdzie ich załogi zajmowałyby się ?robieniem dobrego wrażenia? na ludności obawiającej się inwazji.

Kwestia zwiększenia uprawnień Najwyższego Kanclerza, która również została poruszona w przemówieniu przedstawiciela planety Kooriva, zostanie omówiona na kolejnej sesji Senatu. Coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o nadaniu kanclerzowi Hanowi Habeggerowi znacznie większej kontroli nad zjednoczoną flotą Nowej Republiki, co miałoby usprawnić podejmowanie działań przeciwko Imperium, a także uchronić ją przed nietrafnymi decyzjami admirałów. Być może śmiałe wystąpienie senatorów z Wewnętrznych Rubieży będzie iskrą zapalną, która zmobilizuje ich kolegów po fachu do skutecznego działania w tym kierunku. Przeciwni temu jednak są między innymi, Leia Organa-Solo, Ja?ak Hir, Ryben Bixa-Loc, admirał Ackbar, Wielki Mistrz Zakonu Jedi Luke Skywalker, a nawet Han Habegger będący ofiarą dyktatorskich zapędów swojego, skazanego na śmierć, poprzednika. Kanclerz powtarza, iż ?nie zamierza zabijać demokracji, którą kocha całym swoim sercem?, ale nalega, by senatorowie byli bardziej zdecydowani w sprawach związanych z wojną przeciwko Imperium oraz, by zrobili wszystko, aby jak najszybciej zakończyć ten potworny konflikt.

Jak rozwinie się sytuacja w rejonie Wewnętrznych Rubieży, na razie nie wiadomo, ale pewnym jest, że szybka reakcja Lei Organy jest wskazówką, iż należy brać ten kryzys na poważnie. Miejmy nadzieję, że nie doprowadzi on ani do znacznego osłabienia floty na froncie, ani do powstania ruchu separatystycznego utworzonego wokół sektora Fakir.

 

Connor Ramirez

prstk.jpg