NRD.jpg
czwartek, 09 września 2010 00:15

Dycha 21 Roku Po Bitwie o Yavin

WRITTEN_BY_MALE  New Republic Daybreak
Rate this item
(1 vote)

Rok 21 ABY obfitował w wydarzenia radosne, tragiczne, wywołujące uśmiech lub łzy, nieistotne i wyjątkowo ważne dla historii Galaktyki. Nasza redakcja postanowiła przypomnieć niektóre z nich, lecz nie chcieliśmy ich w żaden sposób porządkować i szeregować, zatem opisaliśmy je w losowej kolejności. Od czytelników zależy, które z nich uznają za najważniejsze lub najbliższe swojemu sercu.

DYCHA 21 ROKU PO BITWIE O YAVIN

1. Tragedia w stoczniach Fondoru

Tego wydarzenia chyba nie trzeba nikomu przypominać. W wyniku kilku eksplozji w stacjach stoczniowej i obronnej na orbicie Fondora życie straciło około pół tysiąca istot, zarówno na skutek samych wybuchów jak i późniejszego działania próżni. Początkowo oskarżono wywiad imperialny o przeprowadzenie brutalnego ataku terrorystycznego, ale prowadzone śledztwo jak na razie nie wykazało żadnych niepodważalnych dowodów na poparcie tej tezy. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy końcowy raport przygotowany przez kilkudziesięcioosobową komisję złożoną ze specjalistów wojskowych i cywilnych, który ostatecznie wyjaśni przyczyny tej potwornej tragedii.

 

2. Nowy album legendarnej grupy King

Takiego powrotu po latach żaden fan tego rockowego zespołu się nie spodziewał. Po blisko dwudziestu latach przerwy, zespół King postanowił wrócić do studia, by wraz z nowym wokalistą nagrać album, który błyskawicznie znalazł się na szczytach list przebojów. Sama kapela odbyła największe tournee koncertowe w historii, gromadząc na swoich występach setki tysięcy fanów. Mamy nadzieję, że King nie spocznie na laurach i po ?Cold Space? czeka nas kolejna, równie udana płyta.  

 

3. Imperium anektuje CSA

Temat wciąż gorący, choć sprawa sama w sobie doprowadzona do końca. Imperium, legitymując się rzekomą zgodą systemów należących do Sektora Korporacyjnego, postanowiło włączyć je do własnego terytorium. Wszelkie próby obrony niepodległości zostały brutalnie stłamszone w zarodku przez flotę imperialną. Nowa Republika zdecydowała się oficjalnie potępić te działania i zapewnić bezpieczeństwo bezbronnym, cywilnym frachtowcom. Udzieliła również azylu politycznego przywódcom ruchu oporu.

 

4. Obchody rocznicy wyzwolenia Coruscant

Świętowała nie tylko stolica, ale wszystkie planety Nowej Republiki łącząc się w radości z obalenia imperialnej tyranii. W głównej uroczystości wzięli udział wszyscy politycy, a także wojskowi, w tym weterani biorący udział w walkach Rebelii. Wszystko okraszone było widowiskowymi inscenizacjami bitwy o Coruscant, koncertami najbardziej znanych muzyków, a także porywającymi przemówieniami najważniejszych osobistości Nowej Republiki. Mamy nadzieję, że od teraz co roku obchody tego święta będą osiągały równie onieśmielający rozmach.

 

5. Ku?ubic Robertson kończy karierę sportową

Siedmiokrotny Mistrz Galaktyki wyścigów ścigaczy po zdobyciu swojego ósmego pucharu, ze łzami w oczach, informuje swoich fanów o tym, że z powodu ciężkiej choroby musi pożegnać się z zawodami. Wydarzenie to wszyscy pamiętamy jakby miało miejsce pięć minut temu. Był to olbrzymi wstrząs dla wszystkich fanów tego sportu, ale również jego dotychczasowych rywali na torze, którzy teraz życzą mu wspaniałego zwycięstwa ? z chorobą?

 

6. Niepokoje wokół Zakonu Jedi

Rok ten dla Zakonu Jedi nie należał do najbardziej udanych. Nie dość, że ilość nowych adeptów Mocy była znacznie niższa od przewidywanej to Rycerzom przyszło się zmagać z oskarżeniami ze strony imperialnej prasy zarzucającej im brutalność i mordowanie cywilów na Drunost. Jakby tego było mało, w siłę wydaje się rosnąć kult Sith, który przypuścił atak na transport najmłodszych uczniów transportowanych do Akademii na Yavinie IV. Na szczęście, wydaje się, że z tych wszystkich zawirowań Zakon wyszedł wzmocniony nowymi doświadczeniami, zaś socjologowie twierdzą niemal jednogłośnie, że wydarzenia te tak naprawdę przysporzyły Jedi jedynie popularności wśród ?szarych? obywateli.

 

7. Kinowe klapy roku

Zapowiadało się wspaniale - premiera czwartej części, kultowego już dzieła, ?Opowieści z frontu?, prequela serii ?Mynocki?, a także najdroższej produkcji wszech czasów ?Przestrzeń nad Endorem?. Wszystkie te holofilmy miały rywalizować o pierwsze miejsce w Box Office, lecz każdy z nich zawiódł kinomaniaków. Przewidywalna i naiwna fabuła, drętwe dialogi, sztuczna gra aktorów, uczucie senności i gorzkie rozczarowanie to elementy łączące te trzy kinowe klapy roku, które doprowadziły niemal do bankructwa wytwórnię Wilner Bros. Miejmy nadzieję, że w tym roku dane nam będzie obejrzeć obrazy na miarę ?O jeden most za wcześnie? czy ?Dział Geonosis?, nieśmiertelne klasyki z Hansem Brunerem w roli głównej.

 

8. ?Przyjedź mamo na przysięgę??

W tym roku do czynnej służby weszła rekordowa liczba nowych żołnierzy, zarówno w siłach lądowych jak i flocie. Związane jest to z, niespotykaną dotąd, akcją rekrutacyjną przeprowadzaną na terenie całej Nowej Republiki. Młodzi wojacy, w celu zdobycia doświadczenia, wysyłani są do walki z piratami, walki z terrorystami i zapewnieniem bezpieczeństwa na Zewnętrznych Rubieżach. Nieoficjalnie mówi się o tym, że takie gwałtowne powiększanie sił zbrojnych związane jest z agresywnymi działaniami Imperium wobec Sektora Korporacyjnego.

 

9. Imperium otwiera się na Nową Republikę?

Swego czasu głośnym echem odbiło się sensacyjne oświadczenie imperialnego MSZ ? ?zdecydowaliśmy się na jednostronną demilitaryzację strefy przygranicznej?. Jednocześnie zniesiono wszelkie ograniczenia nałożone na republikańskie statki handlowe zmierzające do sektorów zajętych przez naszego sąsiada. Głośno było i szybko przycichło. Właściciele frachtowców nadal się skarżą na to, że w kosmoportach obsługiwani są na samym końcu, zaś strefę przygraniczną patrolują imperialne okręty wojenne - w celu ?walki z piractwem?. Fakt, mniej, ale za to większe.

 

10. Walki w Senacie, czyli nic nowego

Jak co roku, Senat Nowej Republiki jest miejscem zaciętych sporów i potyczek politycznych, ale również wygodnym miejscem do prania prywatnych brudów. Senatorowie popierający obecnego kanclerza są bezlitośnie atakowani przez opozycję zarzucającą swoim kolegom bezmyślność, interesowność i nieudolność, a także uleganie korupcji i ciągłe pogarszanie stosunków z Imperium. Krótko mówiąc: senackiej telenoweli ciąg dalszy.

 

Dziesiątym i ostatnim numerem kończymy to krótkie przypomnienie najważniejszych wydarzeń roku 21ABY. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli napisać o samych pomyślnych wydarzeniach. Choć, jak wszyscy dobrze wiemy, życie pisze różne scenariusze?

prstk.jpg