Tworzenie Karty Postaci

Uwagi ogólne
 
Władanie Mocą
Do niedawna jedną z najważniejszych (i jednocześnie najczęściej przez Was ignorowanych) zasad był zakaz tworzenia postaci władających Mocą.  Postanowiliśmy zmienić jednak ten zapis, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom graczy. Tworzenie postaci czułych na Moc jest od teraz dozwolone bez względu czy dotyczy pierwszej, czy kolejnej postaci. Pamiętać jednak trzeba, że takie podania oceniane będą surowiej niż wszystkie pozostałe.
Przede wszystkim pamiętaj, że wg. Mgławicowej historii zarówno Bractwo Sithów, jak i Zakon Jedi przestały istnieć ponad czterdzieści lat temu, zaś ich członkowie kojarzą się bardziej z mitami i legendami niż prawdziwymi postaciami. Logiczne uzasadnienie przetrwania Twojej postaci Drugiego Pogromu i lat, które po nim nadeszły, będzie jednym z czynników, na które szczególnie będzie zwracana uwaga.
Nie można również zapominać o konsekwencjach fabularnych prowadzenia postaci władającej Mocą. Pomijając wybiórcze kontrole, jakich można doświadczyć na planetach kontrolowanych przez Imperium, publiczne użycie Mocy bardzo szybko może ściągnąć na głowę oddział panów w bieli. Mówiąc krótko – nierozważna gra postacią posługującą się Mocą prowadzić może do jej szybkiej śmierci. Zagrożeń jest tu więcej niż dla przeciętnego przemytnika, czy łowcy nagród. Ponadto wieloletnia propaganda imperialna zrobiła swoje, więc postać z mieczem świetlnym nie jest już postrzegana jako strażnik pokoju.
 
Pomysł na postać
Wbrew pozorom oryginalną postacią nie jest eksperyment genetyczny, hybryda kipiąca midichlorianami, łącząca w sobie zalety kilku ras czy zahibernowany klon Jango Fetta sprzed stu lat. Tak naprawdę, to są dziwne postaci świadczące raczej o braku kreatywności u Gracza niż jego niesamowitej wyobraźni. Naprawdę, tacy super-niewiarygodnie-niepowtarzalni bohaterowie są najczęściej zlepkiem schematów wytartych jak stare jeansy i powtarzają się na Mgławicy Mocy średnio raz na pół roku, zawsze wychodząc spod pióra innego użytkownika. Chcąc stworzyć ciekawą postać, zamiast czynić ją wynikiem tajnego eksperymentu genetycznego sprzymierzonych sił Jawów i Tuskenów, daj jej specyficzny tik nerwowy lub uzależnij ją od soku pomidorowego. Niech nienawidzi zielonookich blondynek, Twi'lekanek z tatuażem na prawej nodze albo rozdaje dzieciom lizaki po każdym, dokonanym przez nią, morderstwie.
Mówiąc krótko: nie udziwniaj swojej postaci, by jej historię uczynić ciekawą. Rozejrzyj się wokół, zastanów ilu znasz ludzi, których możesz nazwać ciekawymi czy oryginalnymi i pomyśl dlaczego. Widzisz? Żaden z nich nie jest hybrydą człowieka i kalarepy.
 
Akceptacja
W przypadku każdej postaci na Mgławicy Mocy wymagane jest wypełnienie Karty Postaci. Wysyłana zostaje ona do grupy odpowiedzialnej za ocenę podań i od decyzji jej członków zależy akceptacja, bądź odrzucenie podania. W skład grupy wchodzą Peter Covell, Oto’reekh, Kelan Navarr i BE3R. Zaakceptowana karta przeniesiona zostaje do Bazy Danych, zaś niektóre jej fragmenty ukryte dla graczy. By urzeczywistnić rozgrywkę i dać większą radość z poznawania swoich postaci, „Historia”, „Usposobienie” i „Ekwipunek” pozostaną niewidoczne, a wgląd do nich mieć będzie tylko Mistrz Gry. Zamiast tego dostępne dla wszystkich graczy będą „Plotki” oraz „Widoczny ekwipunek”. Karty odrzucone wraz z uzasadnieniem lądują w temacie dla nich przeznaczonym – może pomogą przyszłym graczom uniknąć tych samych błędów.
 
Wypełnianie Karty Postaci   (* oznacza część ukrytą dla widoku publicznego)
Nazwa Postaci
Miano - imię, nazwisko lub pseudonim Twojego bohatera. Jeśli to Twoja pierwsza postać na Mgławicy Mocy, musi być takie samo, jak brzmi Twój nick. Nazywając swoją postać, pamiętaj o tym, że wśród niektórych ras czy kultur obowiązują pewne określone zasady dotyczące nadawania imion. Przykładowo, Wookiee nie będzie posługiwał się nazwiskiem, zaś Gand - jeśli na to nie zasłużył - nie będzie imienia używał w ogóle. Ponieważ nie można grać postaciami kanonicznymi, Twój bohater nie może też nosić ich miana - Anakinom Skywalkerom, Obi-Wanom Kenobim czy Owenom Larsom dziękujemy.
 
Rasa
Wybór rasy Twojego bohatera jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć przy jego tworzeniu. Generalnie, nie ograniczamy Graczy do ras dostępnych w podręcznikach Star Wars RPG, ale niektóre rasy mogą być niedostępne - dobrym przykładem są Yuuzhan Vongowie, którzy - według fabuły Mgławicy Mocy - nigdy nie zdołali podbić galaktyki, a wojna z nimi była krótka i bardzo jednostronna, zaś oni sami nie mają dla siebie miejsca w Znanej Galaktyce lub Rakatanie i Taungowie, którzy uznawani są za rasy wymarłe. Inne mogą się okazać zwyczajnie niegrywalne - mało kto jest w stanie sobie wyobrazić grę przedstawicielem rasy Bafforr, nawet jeśli traktuje się je jako istoty myślące. Bądźmy szczerzy, kto chciałby grać... drzewem? Trudno byłoby też grać postacią, o której wszystkoc, co wiadomo to, że "pochodzi z planety XYZ".
Oceniający Karty Postaci mało przychylnym okiem spoglądają też na wszelkiego typu twory powstałe w laboratorium, hybrydy różnych gatunków lub zupełnie nowe, nieistniejące w kanonie Gwiezdnych Wojen rasy. Galaktykę zamieszkuje 20 000 000 myślących gatunków - jesteśmy pewni, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie. Poza tym, często z pozoru "zwyczajne" rasy bywają najciekawsze, gdyż najwięcej o nich wiadomo. Nie tworzymy również postaci, których rodzice są przedstawicielami różnych ras.
 
Profesja
To, czym Twoja postać się aktualnie zajmuje, względnie jej wyuczony zawód. Jeśli nie zarabia na życie niczym konkretnym, a po prostu szwęda się bez większego celu po Galaktyce, podejmując się jakichś dorywczych zleceń, napisz to. Kluczowe jest tutaj słowo "aktualnie" - nie interesuje nas, że 20 lat temu, będąc szczęśliwym studentem, Twój łowca nagród pracował jako sprzedawca w sklepie spożywczym. Tak czy inaczej, wybierając profesję swojej postaci zastanów się jaki wpływ może mieć ona na rozgrywkę - barista może być naprawdę sympatycznym człowiekiem, ale może okazać się zupełnie niegrywalny. Weź pod uwagę tło fabularne Mgławicy Mocy. Postacie typu Oficer marynarki służący na gwiezdnym niszczycielu, czy nawet kapitan tegoż, będą trudne do prowadzenia zarówno dla Mistrza Gry, jak i samego gracza. Nie pozwalają one na rozgrywkę w układzie innym niż gracz - MG i nie dają zbyt dużego pola do manewru (szczególnie w czasie pokoju). Tworząc postać, pomyśl jak będziesz chciał nią grać i nie skupiaj się jedynie na aspekcie oryginalności.
 
Data urodzenia
Choć Imperium Galaktyczne lat w ten sposób nie liczy, by maksymalnie ułatwić rozgrywkę, na Mgławicy Mocy przyjmuje się zasadę liczenia lat przed i po Bitwie o Yavin, czyli tej ukazanej w "Nowej Nadziei", gdzie Luke Skywalker zniszczył Gwiazdę Śmierci. Lata przed Bitwą o Yavin określane są skrótem BBY, zaś po niej ABY. Aktualny rok to 70 ABY.
 
Usposobienie *
Nie ograniczaj się do kilku przymiotników wymienionych po przecinku czy dwóch ogólnikowych zdań. Ten punkt to nie tylko charakter Twojego bohatera, ale również jego podejście do otaczającego go świata, przedstawicieli władz, innych ras, płci przeciwnej, charakterystycznych zachowań, tików nerwowych, zainteresowań i wiele innych aspektów jego życia. Im więcej uwagi poświęcisz tej części KP, tym bardziej wyrazista będzie Twoja postać.
 
Wygląd
Na samym początku podania możesz umieść obrazek przedstawiający Twoją postać. Ułatwi to przygotowanie dla Ciebie avatara i - najzwyczajniej w świecie - doda estetycznego waloru Karcie Postaci, lecz nie zwalnia z obowiązku opisania tego, jak bohater wygląda.
 
Umiejętności *
W dużym skrócie: to, co Twoja postać potrafi. Począwszy na językach, jakimi włada, przez zdolności techniczne, pilotaż, aż po techniki walki i strzelectwo. Wiązanie sznurowadeł i zmywanie naczyń można sobie odpuścić, ale istotne jest, by szczegółowo opisać umiejętności bohatera - również te "rasowe". Jeśli nie uwzględnisz w Karcie Postaci, że Twój Miraluka potrafi korzystać ze Wzroku Mocy, uznamy, że jego praprababką była zwykła, ludzka kobieta i - niestety, masz pecha - jest on całkowicie niewidomy (no bo oczu nie ma, z Mocy nie korzysta). Umiejętności możesz wypunktować, by łatwiej było się w nich później odnaleźć, ale każdą z nich opisz. Nie wystarczy napisać, że postać bardzo dobrze strzela, bo Mistrz Gry może uznać, że chodzi o procę, a nie psitolety blasterowe czy karabiny wyborowe - a wtedy... cóż, życzymy powodzenia w walce. Pamiętaj też, by nie przesadzać - nikt nie jest w stanie być mistrzem we wszystkich dziedzinach życia, a najczęściej - niestety - nawet jednej, lecz z drugiej strony, bohater nieposiadający żadnych przydatnych umiejętności, może okazać się postacią niegrywalną.
 
Ekwipunek
Przedmioty, które Twoja postać ma na sobie lub przy sobie. Nie musisz pisać o skarpetkach czy paczce gum do żucia, ale pistolet blasterowy już tak. W czasie questów bohater nie będzie mógł skorzystać z czegoś, czego nie posiada - Mgławica Mocy to nie "Zaczarowany Ołówek" - więc trzykrotnie sprawdź czy nie zapomniałeś wspomnieć o czymś ważnym. W czasie gry Twoja postać będzie mogła, oczywiście, zdobywać nowe wyposażenie.
 
Ekwipunek ukryty *
Przedmioty, które Twoja postać ma na sobie lub przy sobie. Nie musisz pisać o skarpetkach czy paczce gum do żucia, ale pistolet blasterowy już tak. W czasie questów bohater nie będzie mógł skorzystać z czegoś, czego nie posiada - Mgławica Mocy to nie "Zaczarowany Ołówek" - więc trzykrotnie sprawdź czy nie zapomniałeś wspomnieć o czymś ważnym. W czasie gry Twoja postać będzie mogła, oczywiście, zdobywać nowe wyposażenie.
 
Posiadany dobytek/majątek *
Od ekwipunku różni się tym, że nie oznacza tego, co postać ma przy sobie, ale ogólnie posiada. I znów, nie chodzi nam tutaj o ilość ubrań w szafie, ale mieszkania, śmigacze, swoopy, pieniądze, akcje i inne ciekawe dobra, jakie przyjdą Ci do głowy. Jakkolwiek nieludzko to może zabrzmieć, jest to dobre miejsce, by wpisać zwierzęcych pupili bohatera. Pamiętaj, że statki wymagają wypełnienia osobnej Karty Statku, jaka powinna znaleźć się pod Kartą Postaci (oczywiście, o ile jest potrzebna).
 
Historia*
Prawdopodobnie najważniejszy punkt Karty Postaci, w którym opisujesz życie swego bohatera od momentu narodzin do chwili obecnej. Postaraj się, by była ona ciekawa, logiczna, przekonywująca i spójna, a także wyjaśniała i uzasadniała wszystkie powyższe punkty. Pisząc historię postaci pamiętaj o tym, by:
-była przejrzysta,
-nie była - nazwijmy to - beletryzowana. Widzieliśmy już niejedną KP i śmiało możemy powiedzieć, że w tych przypominających opowiadania czy shorty-story jest zdecydowanie mniej informacji niż w krótkich notkach biograficznych,
-nie ograniczała się do kilku wierszy tekstu. Jeśli potrafisz opisać całe swoje życie w ośmiu zdaniach i nie masz nic dodania, musisz być bardzo smutnym człowiekiem. Ogólnie przyjmujemy, że 500 słów jest dolną granicą dla postaci wyjątkowo młodych, nudnych i niewychodzących z domu,
-nie była jednocześnie zbyt długa. Ktoś to musi przeczytać i ocenić, a Mistrz Gry w przyszłości z niej korzystać, więc nie przekraczaj 2500 słów.
 
Plotki
Informacje na temat Twojej postaci, które inni gracze mogliby usłyszeć od osób trzecich. Plotki mają to do siebie, że nie zawsze są prawdziwe, więc w niektórych przypadkach można dać się ponieść wyobraźni. Maksymalnie wymień 5 plotek, z czego przynajmniej jedna powinna być prawdziwa. Pamiętaj jednak, że wpisy typu „Ponoć jest czuły na moc” bardzo szybko sprowadziłyby na głowę Twojej postaci oddział w białych zbrojach, bardzo chcący potwierdzić te plotki.
 
Inne
Wpisz tutaj wszystko, co nie pasuje do pozostałych punktów Karty Postaci.

W przypadku każdej postaci na Mgławicy Mocy wymagane jest wypełnienie Karty Postaci. Wysyłana zostaje ona do grupy odpowiedzialnej za ocenę podań i od decyzji jej członków zależy akceptacja, bądź odrzucenie podania. W skład grupy wchodzą Peter Covell, Oto’reekh, Kelan Navarr i BE3R. Zaakceptowana karta przeniesiona zostaje do Bazy Danych, zaś niektóre jej fragmenty ukryte dla graczy. By urzeczywistnić rozgrywkę i dać większą radość z poznawania swoich postaci, „Historia”, „Usposobienie” i „Ekwipunek” pozostaną niewidoczne, a wgląd do nich mieć będzie tylko Mistrz Gry. Zamiast tego dostępne dla wszystkich graczy będą „Plotki” oraz „Widoczny ekwipunek”. Karty odrzucone wraz z uzasadnieniem lądują w temacie dla nich przeznaczonym – może pomogą przyszłym graczom uniknąć tych samych błędów.

Więcej w tej kategorii: « Rozgrywka na Mgławicy Mocy