Shili

      Rdzenna planeta togrutan. Położona już całkiem daleko od centrum galaktyki, jednak w pobliżu bardzo ważnego szlaku nadprzestrzennego. Między innymi z tego powodu togrutanie dość szybko rozwinęli swoją cywilizację, ale także często zmieniali strony na skutek konfliktów.
Planeta pokryta jest w znacznej części sawannami, charakterystycznymi ze względu na trawy, które je porastają - z jednej strony planety czerwonymi, a z drugiej białymi. W języku togrutan noszą nazwę turu. Planeta ma jednak całkiem dobre warunki do życia i, dalej od cieplejszych równoleżników, spotkać można też lasy, pokrywające zarówno równiny jak i góry. Najbardziej znanym spośród zwierząt zamieszkujących Shili jest akul - silny drapieżnik, który był w stanie zagrozić nawet togrutanom, wielokrotnie niszcząc ich wioski czy zagrażając mniejszym miastom.

     Shili była jedną z najstarszych członków Republiki. Po Wojnach Klonów i wykonaniu rozkazu 66, planeta dołączyła jednak dobrowolnie do Imperium Galaktycznego. Po raz kolejny swój zmienny stosunek do sił w Galaktyce pokazała dołączając do Nowej Republiki, a kiedy ta upadła, Shili ponownie wróciła pod panowanie Imperium. Bliskość szlaku nadprzestrzennego czyni z planety całkiem spory ośrodek handlu oraz ważny punkt militarny dla floty Imperium. Sama powierzchnia ma kilka skupisk miejskich, z których największymi są Corvala - stolica i Cover. Pozostała częśc populacji jest raczej rozproszona i mieszka w mniejszych miejscowościach i wioskach rozsianych po sawannach. Togrutanie dość silnie bronili się przed zabudową ich ojczystej planety, chcąc zachować jej florę i faunę w niezmienionym kształcie, ale zgodzili się na zorganizowanie ośrodków wokół księżyców, których aż sześć okrąża planetę. jeden z nich jest całkowicie przeznaczony na cele wojskowe, ale pozostałe służą celom cywilnym i na ich powierzchni lub wokół nich dryfuje wiele baz handlowych, zarówno należących do rządu z Corvali jak i prywatnych.

     Nadprzestrzenny szlak Hydian powoduje, że historia planety w żadnym momencie nie może być nudna. Z tego tez powodu jest ona miejscem ciągłych, zakulisowych przepychanek o wpływy ekonomiczne w regionie. Władze Imperium, trzymając pieczę nad tym systemem, pozwalają na rywalizację wielu korporacji, co niejednokrotnie kończy się sytuacjami zagrażającymi spokojowi na planecie. Ciągła chęć zysków i rozbudowy zaczyna powoli niszczyć krajobraz tego świata, co powoli wywołuje juz liczne ruchy niezadowolenia wśród rdzennej zamieszkującej rasy. Kolejne obawy budzi rozbudowa bazy floty Imperium na zajmowanym księżycu, która obrosła już wieloma teoriami spiskowymi.


 


     Stolica Shili i największe skupisko miejskie. Siedziba gubernatora sprawującego z ramienia Imperium władze na planecie. Kiedy pozostała część planety usiana jest raczej mniejszymi miastami i wioskami, to tutaj skupiają się najważniejsze wydarzenia na planecie. Miasto jest siedzibą wszystkich korporacji, które walczą o wpływy w systemie, a które nie chcą swoich oficjalnych biur prowadzić w zatłoczonych i mniej perspektywicznych bazach wokół księżyców.
Miasto stało się jednak w ostatnich czasach symbolem zmian, jakie dotykają planetę i cały układ. Shili od zawsze była ważna, jednak za czasów obecnego Imperium, nastąpił na niej gwałtowny rozrost gospodarczy. Stolica zajmuje niemal dwa razy większa powierzchnię niż jeszcze w czasach pierwszego Imperium Galaktycznego. Stanowi to zagrożenie dla wcześniej spokojnej okolicznej fauny, która stopniowo wypierana jest na tereny akuli. Gdy z kolei te poczują się zagrożone, może dojść do tragicznych wydarzeń.

 ____________________________________________________________________________________________________

Więcej w tej kategorii: « Onderon